Strona główna  |  O PTSR  |  O chorobie i terapiiSM w Internecie  |  Wydarzenia

 

Doradcza Komisja
Medyczna

 - sprawozdanie
 - apel
 - konkurs

Ośrodki
rehabilitacyjne

Ciekawe lektury

Informacje ze świata

 

  

 

 

MS Matters styczeń / luty 2002


Przegląd wyników ostatnich badań nad SM

Gwałtownie zmieniające się SM- leczenie łączone
Przy szybkim pogorszeniu się objawów próbuje się leczenia łączonego cyclophosphamide i beta interferonami. Badacze w szczególności chcieli zaobserwować czy taka kombinacja przyniosłaby efekty w wypadku, gdy sam beta interferon zawodzi. 10 osób otrzymujących Avonex lub Betaferon otrzymało dodatkowe wstrzykiwanie cyklofosfamidu przez 18 miesięcy. Przy końcu obserwacji stwierdzono, że zredukowała się liczba spodziewanych rzutów, uczestnicy mieli mniej uszkodzeń w obrazie rezonansu i wykazali zwiększoną mobilność. Jednakże te obserwacje wymagają dalszych badań u ludzi, którzy szybko przechodzą z postaci z rzutami od progresywnej.

Testy dla wczesnego rozpoznania
Wczesna diagnoza SM jest bardzo trudna, szczególnie gdy istnieje tylko jeden z objawów. Natomiast jest bardzo ważna ze względu a możliwość rozpoczęcia leczenia interferonami. Ważny jest test płynu mózgowo-rdzeniowego na obecność białka 14-3-3, które powstaje przy uszkodzeniu aksonu w SM. Próbki płynu mózgowo-rdzeniowego były badane na obecność tego białka w czasie pierwszych objawów. 5 z nich miało wynik dodatni. Historie chorób tych osób były porównywane z pozostałymi. Porównanie to wykazało, że ci - u których stwierdzono obecność tego białka - po wystąpieniu pierwszych izolowanych objawów mieli szybszy rozwój choroby, więcej rzutów i byli bardziej nieprawni przy końcu badania. Badanie to sugeruje, że ten test może wykazać szybkie rozwinięcie się SM u osób z wynikiem dodatnim, co pozwala na wczesne rozpoczęcie leczenia interferonami.

Co powoduje uczucie zmęczenia w SM?
Ok. 75-80% osób z SM doświadcza poważnego uczucia zmęczenia. Zmęczenie może być spowodowane wieloma czynnikami. Przyczyną może być uszkodzenie mózgu i rdzenia spowodowane SM albo inne objawy, jak osłabienie, spastyczność, niedobór snu, depresja. Szukano więc związku zmęczenia z samopoczuciem i ilością aktywnych uszkodzeń w mózgu. W tym badaniu u 45 osób sprawdzano codziennie próbki oczu przez 2 tygodnie i badano chemicznie na obecność składników powstałych w związku z zapaleniem, a następnie porównywano ze stopniem zmęczenia mierzonym w ankiecie. Wyniki badania wykazały, że zmęczenie uczestników nie było związane ze stopniem stanu zapalnego w czynnych uszkodzeniach mózgu. Nadal więc szuka się biologicznej przyczyny uczucia zmęczenia w SM.
Neurology, volume 57 p. 676-681

Oziębienie może korzystnie wpływać na objawy SM
W tym badaniu 10 osób z SM podzielono na dwie grupy. W pierwszej grupie zastosowano temperaturę do 26 °C. Podczas gdy drugą oziębiano do 7 °C. Testy kliniczne wykonano przed i po tej sesji. Badania w tej małej skali wykazały, że oziębienie znacznie poprawiło stan zmęczenia, równowagę i siłę mięśni w nogach przy właściwym oziębieniu do 7 °C. Żaden z tych objawów nie wystąpił w oziębieniu symulowanym (26 °C).
Wyniki te można tłumaczyć tym, że oziębienie zmienia ludzki metabolizm i w efekcie drogę, która nerw przewodzi sygnały.
Badanie próbek krwi wykazuje, że ludzie z SM mają wyższy poziom cząsteczek tlenku azotu we krwi niż ludzie bez SM. Oziębienie obniża poziom tlenku azotu. Konieczne jest przeprowadzenie większej liczby badań dla oznaczenia, czy tlenek azotu jest odpowiedzialny za efekt oziębienia. Jeżeli tak jest, mogłoby to wskazywać nowe kierunki badań nowych leków.
Neurology, volume 57, p.892-894

Studium leków
Porównanie podawania atropiny (przy problemach z oddawaniem moczu) podawanej bezpośrednio do pęcherza przy cewnikowaniu z podawaniem doustnym. Wyniki pilotażowe tego badania wykazały, że przy podawaniu do pęcherza unika się przykrych objawów, jak suchość w ustach i zaparcia. Poszukuje się więcej osób używających cewnika dla porównania efektywności i objawów ubocznych przy podawaniu atropiny obydwoma drogami..

Tłumaczenie dr Maria Kassur

 Początek

Strona główna  |  O PTSR  |  O chorobie i terapii  |  SM w Internecie  |  Wydarzenia