Wanda Bryś
Maria Pyza
SOSW nr 2
Przemyśl
SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO W KLASIE II GIMNAZJUM DLA NIESŁYSZĄCYCH
Z WYKORZYSTANIEM METOD AKTYWNYCH
<>TEMAT: Moralne dylematy bohatera lektury "W pustyni i w puszczy."
GŁÓWNE ZAGADNIENIA LEKCJI
ukazanie wzorów pozytywnego bohatera
problem odpowiedzialnoci za drugą osobę
postępowanie w ekstremalnych warunkach życiowych
CELE LEKCJI
Po zakończeniu lekcji uczeń powinien:
pokazać na mapie trasę wędrówki bohaterów lektury
ocenić postępowanie Stasia
umieć wykorzystywać wiedzę z różnych źródeł (innych przedmiotów nauczania, programów telewizyjnych, prasy)
rozumieć znaczenie wyrażenia "moralność, dylemat, moralne dylematy"
umieć odczytywać motywy postępowania innych ludzi
METODY NAUCZANIA
Metody aktywne: burza mózgów, drzewko decyzyjne, konferencja prasowa, poza.
Metody słowne: praca ze słownikiem i mapą.
Metody oglądowe: oglądanie filmu i obrazów.
FORMY PRACY
Praca zbiorowa i w grupach.
UWAGI DOTYCZĄCE REALIZACJI LEKCJI
Lekcja realizowana w czasie dwóch godzin lekcyjnych w klasie II gimnazjum dla niesłyszacych. Uczniowie znają treść lektury we fragmentach, oglądali film.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE
Obrazy na temat Afryki.
Instrumenty muzyczne.
Mapa Afryki i mapka schematyczna wędrówki.
Słownik języka polskiego.
Słownik wyrazów obcych.
Słownik wyrazów bliskoznacznych.
Film "Przygody Stasia i Nel".
POJĘCIA I TERMINY
Moralność, moralny, dylemat, bohater, bohaterski.
PRZEBIEG LEKCJI
Wprowadzenie
1. Swobodne wypowiedzi na temat zgromadzonych obrazów (wnętrze chaty murzyńskiej, wioska murzyńska, zwierzęta, busz, pustynia).
2. Zabawa rytmiczna z wykorzystaniem instrumentów muzycznych.
burza piaskowa - grzechotki
taniec wojenny - bębenek
tamtamy - pałeczki
deszcz - trójkąt
Rozwinięcie
1. Odczytanie na mapie Afryki szlaku wędrówki Stasia i Nel.
2. Objanienie nowych słów z wykorzystaniem słowników, praca w grupach.
Grupa I Podaj znaczenie słowa "bohater" i wyrazy bliskoznaczne do słowa "bohaterski"
Grupa II Wyjaśnij znaczenie słów "moralność, moralny"
Grupa III Wyjaśnij znaczenie słowa "dylemat"
3. Burza mózgów.
Podaj dwa miejsca w wędrówce Stasia i Nel, w których Staś musiał podjąć ważne decyzje.
Uczniowie zgłaszają miejsce i uzasadniają:
Przykładowo:
Medinet - Fajum Porwanie dzieci.
Omdurman - Chartum Wizyta u Mahdiego.
Droga do Faszody Spotkanie z lwem. Zabicie porywaczy.
Góry Karamojo Choroba Nel.
Okolice Kilimandżaro Droga przez pustynię.
Sekretarz grupuje odpowiedzi i ustala ich kolejność.
4. Konferencja prasowa.
Grupa dziennikarzy przeprowadza wywiad ze Stasiem. Każdy uczeń przygotowuje pytanie na temat jego zachowania i motywów postępowania w sytuacjach wyłonionych w poprzednim zadaniu.
5. Poza (technika zatrzymanego ruchu).
Uczniowie w parach (Staś i Nel ) przedstawiajš bohaterów w trudnych sytuacjach z ćwiczenia 3.
Nauczyciel pyta "Co robisz?", "Gdzie jesteś", "Co czujesz?", "Dlaczego?"
6. Drzewko decyzyjne.
Uczniowie pracują w grupach. Ich zadaniem jest odpowiedź na pytanie
"Jak Staś powinien zachować się, gdy zdobył broń: zabić porywaczy czy poddać się."
Każda grupa prezentuje swoje drzewko decyzyjne.
CELE I WARTOŚCI
Poczucie bezpieczeństwa, odwaga, honor, opiekuńczość, poświęcenie, spokój sumienia
SKUTKI
POZYTYWNE
będą wolni, nie zabije ludzi, zachowa się jak dorosły mężczyzna, nie będzie miał wyrzutów sumienia, uratuje Nel, będą mieć opiekę w podróży,
okaże swoją odwagę
NEGATYWNE
będzie mieć wyrzuty sumienia, mogą zginąć, popełni grzech, zostaną w niewoli, mogą zginąć, gdy będą sami, nie wykorzysta szansy uwolnienia,
duże ryzyko
ZABIĆ PORYWACZY PODDAĆ SIĘ WOLI PORYWACZY
JAK POWINIEN ZACHOWAĆ SIĘ STAŚ
7. Wspólne redagowanie notatki.
Staś Tarkowski przeżywał wiele dylematów moralnych, gdyż musiał dokonywać wyborów takich, jak na przykład: zabić porywaczy czy zginąć,
zmienić wiarę czy zostać w niewoli. Zawsze ratował Nel w trudnych i niebezpiecznych sytuacjach. Staś jest prawdziwym bohaterem.
Zakończenie
Oglądanie fragmentu filmu "Przygody Stasia i Nel", sceny uwolnienia z rąk porywaczy.
Zadanie domowe
Uzasadnij: Dlaczego podoba ci się postać Stasia Tarkowskiego?
lub: Dlaczego nie podoba ci się postać Stasia Tarkowskiego?